Естествени строителни материали и интериорни решения на Узана поляна фест – вдъхновение от природата и силното желание за нейното опазване
Екологична къща от дърво с тухли от вароконоп и изолация от дървесни и конопени влакна и овча вълна, а покривът – „живи“ зелени керемиди. Звучи като в приказките, но всъщност е реална възможност за всеки, които има отношение към природата и иска да живее в дом, който е със здравословна среда, екологичен и с най-нисък въглероден отпечатък. И в това можеше да се уверят посетителите на Узана поляна фест тази година, които в рамките на различните активности имаха възможността да се включат в демонстрации на строителство с вароконоп – насипен и да видят как се правят тухли от вароконоп. Фирмата, която предлага висококачествени, естествени строителни материали и интериорни решения се нарича “Марай”, а инж. Мануела Николова и архитектите Ралица Пейкова бяха на терен и разказваха на всеки, за своите иновативни решения. Заедно с тях бяха и представителите на строителната фирма БГ Тимбър на габровеца Пламен Илиев, строителят на вароконопени къщи.
На въпроса за началото на това производство инж. Николова казва, че винаги са били ориентирани към естествените материали и естествен начин на живот. Освен това споделя „Ние искаме да се развиваме в такава насока, която е по-щадяща към планетата, която се грижи за нас и ни дава в изобилия ресурси и блага, а ние да отговаряме с нови и екологични тенденции в нашата сфера.“
Строителството с екологични материали със сигурност има своите предизвикателства и не може да се каже кое е по-лесно от традиционното строителство и това, защото е свързано с планиране и много предварителна подготовка – кои материали да се използват, за какво, какво ще променят и допринесат. Хубавото е, че вече има хора като Пламен Илиев, които имат опита и са построили не малко къщи вече в България и чужбина.
„Все повече се увеличава търсенето и интересът към естествените строителни материали. Има много такива, които не са познати все още на българския пазар като например изолацията точно от конопени влакна, която се използва за стени, покриви. Тя е готова, на този етап се внася, защото в България няма подобно производство, няма възможност и нормативна мярка, която да разрешава на производителите към момента.“ – обяснява инж. Мануела Николова и допълва, че първоначалната инвестиция със сигурност е по-голяма, но в последствие тя си заслужава, защото няма допълнително средства за отопление, има много по-висок клас енергоефективност. Самите материали са пожароустойчиви и дишащи, те не позволяват образуването на мухъл, което е изключитлено важно. Не съдържат синтетични материали или фолиа. Напротив дори самият коноп предотвратява различни гъбични разпространения и мухъл. За тази здравословна среда със сигурност са важни и свойствата на естествените материали да абсорбират отровни вещества например, които идват от други субстрати или мебели и да ги разграждат и по този начин да предотвратяват токсичността на въздуха в жилищното пространство.
Младите и амбициозни представители на двете фирми са оптимисти за развитието на този сектор и имат основна цел да се създаде местно производство, суровините да ги използват на място, а не да се внасят отвън, което е въпрос на директиви и нормативна промяна.
Убедени са, че ще се случи, защото все повече хора се завръщат в България и избират да живеят в малки населени места, избират природата, и се ориентират не към градски лукс, а към пълноценен и здравословен начин на живот. Семейството на инж. Николова е един от тези примери, завърнали се преди две години, построили своята екологична къща в Троян и избрали да развиват своя еко бизнес в България, чието мото е „С иновация и устойчивост за повече здраве и чиста природа.“